Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
831 postów 6838 komentarzy

Bar-bara

Bara-bar - ''Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. ''(Mat.11:27)

CHRZEŚCIJANIE? CZY CHRYSTUSOWI?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Która nazwa jest zgodna z Biblią? Jak napisano w Biblii?

 

 Od dłuższego czasu (z przerwami) toczy się na ten temat dyskusja na Neonie na dziale Religie. Ostatnio znów rozgorzała między Kerenem (Chrystusowym), a Zawisza niebieskim (katolikiem, a więc chrześcijaninem ) i Rouxem (świadkiem J., a więc również chrześcijaninem ) na moim blogu w komentach pod moim artem:

bar-bara.neon24.pl/post/139900,niemozliwe-jest-hebr-6-4-6

To co teraz pisze miało być komentem, jednak swym rozmiarem przerosło koment, dlatego odpowiadam notka.

Nie cytuję wszystkich wpisów tej dyskusji, bo każdy może je przeczytać na moim blogu w notce:
 
 
Odniosę się do argumentów chrześcijan, a więc Rouxa i Zawiszy.
 
Roux napisał:
 
''Zajrzyj do słownika etymologicznego języka polskiego, dowiesz się, że słowo CHRZEST to zapelityzowane słowo CHRYSTUS, zatem Zawisza ma rację, uczniowie Chrystusa to chrześcijanie''
//
 
W tym wypadku na pewno Keren ma rację, a nie wy.
 
O ile rouxowi się nie dziwię, bo jako świadek J., MUSI powtarzać nauki braci z Brooklynu, bo jeśli podważy jakąkolwiek ich naukę narazi siebie na  WROGOŚĆ ze strony ''braci', na niemiłosierny ostracyzm z ich strony.
Dlatego świadkowie J. są najbardziej zniewolonymi, wystraszonymi chrzesciajanami i dlatego najłatwiejszymi do manipulacji.
Oni nawet nie wiedzą, że nazywając siebie w j. polskim chrześcijanami powtarzają po polskich nauczycielach katolickich, i już tym samym siwadcza, że są córka macierzy-nierządnicy, bo to jest jedno z wielu  ogniw  łączących ich z KRK.
 
Ale tobie Zawiszo niebieski dziwię się ponieważ podkreślasz, że interesujesz się historia religii, i historia wogole i właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, że słownictwo religijne w Polsce jest stworzone przez Kościół Katolicki.
 
I właśnie słowo 'chrześcijanie' jest tego najlepszym dowodem. Innym słowem jest np. 'komunia'.Jeszcze innym jest nauka o pierwszym dniu tygodnia. Te słowa, to co te słowa znaczą, nie mają NIC z Biblią z nauka zawarta w Biblii wspólnego! ba, one Jej przeczą!
 
To, że Kościół Katolicki lekceważy Biblię jest w naszych czasach tajemnica poliszynela. I ty Zawiszo jako interesujący się historia religii powinieneś wiedzieć nie tylko o tym, że polskie słownictwo religijne wprowadził Kościół Katolicki, który miał całkowity monopol, miał też szkolnictwo w swych rękach...
 
Jako znający historię religii powinieneś też wiedzieć np. o słynnej dyspucie między dwoma dr. Kościoła Katolickiego, czyli dr. Eck i dr. Lutr (a więc tym, który wbrew watykanistom przetłumaczył Biblię, na tym polegal jego PROTEST)!
 
Właśnie w czasie dysputy największego oratora watykańskiego z Lutrem, Kościół Katolicki oficjalnie przyznał, że świętowanie pierwszego dnia tygodnia NIE ma NIC z Biblią wspólnego, lecz jest całkowitym wymysłem katolickim.
 
 
 
Wracając do tematu tej notki można szukać odpowiedzi na internecie, np:
 
 
https://www.google.no/search?q=etymologią+słowa+chrześcijaństwo&oq=etymologią+słowa+chrześcijaństwo&aqs=chrome..69i57j0l2.9971j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8
i tu znajdziemy miedzy innymi:
 
 
 
Można też DOKŁADNIE sprawdzać w Biblii (tłumaczeniach),  a jeszcze lepiej w interlinearnej  i wtedy nie ma niepotrzebnych sprzeczek na słowa, bo każdy widzi.
 
 
'' (7) Zauważcie to, co /jest zresztą/ oczywiste! 
Jeżeli ktoś jest przekonany, że należy DO CHRYSTUSA,niechże znów weźmie pod własną rozwagę i to, że my również, podobnie jak on, jesteśmy CHRYSTUSOWI.'' (2 Kor.10:7 ) BT
 
 

KOMENTARZE

 • .
  Ja oczywiscie rozumiem upartosc chrzescijan, ktorzy twierdza, ze nie powinno sie mowic Chrystusowi, a chrzescijanie.

  Chrystusowi znaczy tych, ktorzy naleza co Chrystusa, sa uczniami Chrystusowymi.

  Natomiast chrzesciajanie nie naleza do Chrystusa, nie sa uczniami Chrystusowymi, lecz naleza do religii chrzescijanskich, czyli do watykanistow, brookynistow...

  I dlatego katolicy, swiadkowieJ..., nalezac do swych religii, na pewno nie naleza do Chrystusa i dlatego Chrystusowymi nie moga byc, lecz sa chrzescijanami.

  I tak na marginesie, to, ze ktos twierdzi, ze jest uczniem Chrystusa, wcale nie znaczy, ze na prawde slucha we wszystkim Chrystusa.
 • Widzisz Bara-bar odeszłaś od Kościoła katolickiego do małej sekty
  uznałaś, że oni lepiej głoszą naukę Jezusa, co więcej uznałaś, że to ty będąc Jego uczennicą najlepiej ją głosisz, stąd niezbędne jest wykazanie tego, w czym ją lepiej głosicie. Najczęściej szukacie w tym o czym każdy światły katolik wie. Że kult maryjny nie jest kultem biblijnym, że w Biblii nie ma świętych, bo Biblia nie zawiera opisu śmierci męczenników, nie ma jak zginął Paweł, Piotr, Jakub brat Pański... Jako odkrycie wyróżniające was mówicie rzeczy dla mnie katolika oczywiste.

  W sprawie Chrześcijanin = Chrystusowy, czy znajdziesz tłumaczenie Biblii, tylko mówię o poważnych tłumaczeniach, uznanych tłumaczeniach, a nie tłumaczeniach domorosłych, na jakie powołał się KerenOr, gdzie "christianous" nie byłby tłumaczony jako "chrześcijanin". Chcąc precyzyjnie określić ludzi którzy przyjęli chrzest mamy wyraz "ochrzczeni".

  A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami." Dz.ap.11, 26 nawet biblia linearna, którą tak lubisz tłumaczy http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/5/chapter/11/verse/26/param/1/version/undefined

  Wynika to z pewnej zaszłości historycznej, gdy nasi ojcowie w II połowie IX w spotkali się z chrześcijan, to wiara ta kojarzyła im się z chrztem a nie z Chrystusem i tak pozostało, stąd jedynym poprawnym tłumaczeniem starogreckiego "christianous" jest chrześcijanin. Zastanów się, dlaczego proponujesz nazwę Chrystusowi, a nie christianous?
 • @Zawisza Niebieski 11:33:03
  Tak Zawiszo odeszlam z Kosciola Katoickiego..., tylko co to ma wspolnego z tematem notki?

  Tematem notki jest greckie slowo 5546. CHRISTianos, ktore pochodzi oczywiscie od GRECKIEGO slowa 5547. CHRISTos i tlumaczenie na polski:
  http://biblehub.com/greek/5547.htm

  Napisales:

  ''W sprawie Chrześcijanin = Chrystusowy, czy znajdziesz tłumaczenie Biblii, tylko mówię o poważnych tłumaczeniach, uznanych tłumaczeniach, a nie tłumaczeniach domorosłych..''
  //

  Ja w arcie podalam specjalnie dla ciebie katoliku z Biblii Tysiaclecia.
  Czy twierdzisz, ze Biblia Tysiaclecia jest tlumaczeniem NIEpoważnym, NIEuznanym, jest tłumaczeniem domorosłych?


  Napisales:

  ''...gdy nasi ojcowie w II połowie IX w spotkali się z chrześcijan, to wiara ta kojarzyła im się z chrztem a nie z Chrystusem...''
  //

  Twoi ojcowie, a nie moi, bo ja mam Ojca w niebie.

  Prawde napisales, ze twoim ojcom kojarzylo sie to z CHRZTEM, a nie z CHRYSTusem.

  Kazdy czlowiek, ktory ma chocby podstawowke i nie spal na lekcjach polskiego wie, ze jest cos takiego jak RDZEN slowa.

  Rdzeniem w tym wypadku jest slowo CHRIST a wiec po polsku Chrystus, a NIE chrzest!
 • @Bara-bar 23:15:23
  "Twoi ojcowie, a nie moi, bo ja mam Ojca w niebie." Czy mam rozumieć, że narodziłaś się w akcie dzieworództwa, czyli bez udziału mężczyzny. Czy również w podobnym akcie powstali Twoi synowie? Ja jednak narodziłem się z drodze zwykłego aktu małżeńskiego i nawet wiem gdzie i kiedy miało to miejsce.

  Nikt nie sprzecza się z tym, że chrześcijanin to człowiek podążający za nauką Chrystusa, Mesjasza, Pomazańca, widzisz jakie różne wyrazy oznaczają to samo? I rdzenie też są różne, prawda?

  Każdy kto nie spał na lekcji języka polskiego wie, że słowa obowiązujące w języku polskim, poza slangami, poza słowami środowiskowymi opisuje Słownik Języka Polskiego najlepszym jest PWN
  https://sjp.pwn.pl/szukaj/chrystusowi.html
  Słowa "Chrystusowi" w formie podstawowej w języku polskim nie ma. Jest to wasza radosne słowotwórstwo. Możecie również nazwać się bardziej po Polsku "Pomazańcowi". Oczywiście możecie się tak nazywać na zasadzie słowa własnego, jak nazwa firmy, zespołu muzycznego, sekty tyle, że wyznawca Chrystusa w języku polskim nazywa się chrześcijaninem. I nic z tym nie zrobisz. Tak ten wyraz brzmi po polsku.

  Wrzucasz mi linki, tylko co mają one udowadniać? Że Chrystus to Chrystus, a ludzie w niego wierzący to ludzie w niego wierzący?

  Biblia Tysiąclecia wyraźnie podaje Dz.Ap. 11.26 "A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami" Co więcej tłumaczy "Chrześcijanami nazywali poganie wyznawców Chrystusa. Sami chrześcijanie nazywali siebie "uczniami", "braćmi", "świętymi"."

  Czyli jak widzisz, wyznawcy Chrystusa nie nazywali się sami ani "chrześcijanami", ani "chrystusowymi". Łukasz po prostu stwierdził, że słowo "christianous" powstało w środowiskach pogańskich greckiego miasta Antiochia i tak tam określano tę sektę. A mówię o sekcie w w judaizmie, dlatego, że Łukasz mówił o początkach chrześcijaństwa w Antiochii, czyli czasach jeszcze przed soborem w Jerozolimie, gdzie rozważano spór, czy można przyjmować do tej sekty "tych co z pogaństwa, czy też nie".
 • @Zawisza Niebieski 00:40:33
  Napisales:

  ''Czy mam rozumieć, że narodziłaś się w akcie dzieworództwa, czyli bez udziału mężczyzny. ''
  //

  To ty nawet tego nie wiesz???

  I ty mowisz, ze znasz Biblie???

  Przeciez ty swoimi wlasnymi wpisami na temat Biblii caly czas udawadniasz, ze Jej nie znasz!!! Juz pomijam twoj wpis o tym, ze Pawel w drodze do Damaszku spadl z konia...

  Ale jak mozesz nie wiedziec o drugim narodzeniu???

  Przeciez to pisze wierny uczen i Apostol Chrytusowy Jan ( w Jan. 3:1-13). On opisuje rozmowe Pana Jezusa z Nikodemem, z ktorej zacytuje tylko jedno zdanie:

  ''(3) W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie ( z góry), nie może ujrzeć Królestwo Bożego.'' (Jan.3:3)


  Piszesz:

  ''Nikt nie sprzecza się z tym, że chrześcijanin to człowiek podążający za nauką Chrystusa...''
  //

  Zawiszo, czy ty czytasz to co sam piszesz? Czy tez tylko czytelnikow wystawiasz na molestowanie umyslu?

  Chrzescijanie to katolicy, protestanci, swiadkowie J..., a wiec ci, ktorzy podazaja za nauka swych nauczycieli, a wiec papiezy, pastorow, starszych..., a NIE za nauka Pana Jezusa!

  Przeciez GDYBY chrzescijanie podazali za nauka Pana Jezusa, wtedy nie byloby tyle odlamow chrzescijanstwa!

  Jak dotychczas popisujesz sie tym, ze nie znasz ani Biblii, ani historii.


  Rozpisales sie powtarzajac maslo maslane.

  Jednak w tym temacie /temacie tej notki) wogole o historii nie wspomniales. Dlaczego?
 • @Bara-bar 01:29:23
  Znowu nie rozumiesz Biblii, a przyczyną jest, twój upór, że tylko ty rozumiesz Biblię, i twoje jej rozumienie jest jedynym prawidłowym, bez rozumienia i znajomości kontekstu historycznego, ram czasowych sytuacji opisywanych w Biblii.

  "Ale jak mozesz nie wiedziec o drugim narodzeniu???"

  Drugie narodzenie, czyli przyjęcie Jezusa i Ojca Jezusa (w domu Ojca mego jest mieszkań wiele) za swojego jest drugim narodzeniem, nie wyklucza to twego pierwszego narodzenia, ojca ziemskiego, ojców (przodków), bo taki fakt miał miejsce. Spłodzili, wychowali nas nasi rodzice matka i ojciec, a ich spłodzili, wychowali ich rodzice i za to jesteśmy im dłużni wdzięczność.

  "Chrzescijanie to katolicy, protestanci, swiadkowie J..., a wiec ci, ktorzy podazaja za nauka swych nauczycieli, a wiec papiezy, pastorow, starszych..., a NIE za nauka Pana Jezusa!"
  Masz dziecięcy obraz widzenia chrześcijaństwa. Tak, w dzieciństwie słuchałem kapłanów, nauczycieli, bo potrzebna mi była wiedza podstawowa, póki nie poznasz działań dodawania, odejmowania... nie poznasz matematyki. Do tego potrzebni są nauczyciele. Później już każdy idzie własną drogą i albo pozostaje na wiedzy wyniesionej ze szkoły, albo ją rozwija.

  Ty otrzymałaś, wnosząc z twoich tekstów słabe podstawy, czytasz i interpretujesz Biblię nie biorąc pod uwagę zdania innych ich dorobku myślowego, bo to przecież "papieże, pastorowie, starsi", popełniasz błąd za błędem w przekonaniu, że tak ci Jezus powiedział. Nie znajdziesz w Biblii obietnicy "prywatnych korepetycji" czyli objawień.
  Wiedza, również o Bogu polega na zdobywaniu informacji z różnych źródeł i oddzielaniu ziaren od plew. Brak wiedzy podstawowej sprowadza tylko na manowce.
  Nauka człowieka dorosłego to dyskusje, to czytanie myśli innych ludzi w sprawie nauki Jezusa, to poznawanie historii Kościoła, to własna analiza a nie słuchanie "starszych". Starszych słuchasz w dzieciństwie, by zdobyć wiedzę podstawową.

  "Przeciez GDYBY chrzescijanie podazali za nauka Pana Jezusa, wtedy nie byloby tyle odlamow chrzescijanstwa!"
  Dlaczego wiec tworzycie odłam, twierdząc, że to wy najlepiej rozumiecie Biblię? Siłowe przywrócenie jedności w rozumieniu nauki Jezusa znamy z wojen religijnych, mizerny był tego skutek.

  To o czym piszesz, czyli brak odłamów w chrześcijaństwie to ekumenizm. Pokój między chrześcijanami, porozumienie ponad podziałami, dyskusje nad tym, jak lepiej poznać naukę Jezusa. Przecież dyskusje w dziale Religie to właśnie nauka człowieka dorosłego, ty zaś chciałabyś być nauczycielem, bo ty najlepiej rozumiesz naukę Jezusa, bo On ci "podpowiada", a inni mają cię słuchać.
 • @Zawisza Niebieski 10:29:01 ustalmy porzadek. Ustalmy najpierw z czym sie zgadzamy.
  Napisales:

  '' nasi ojcowie w II połowie IX w spotkali się z chrześcijan, to wiara ta kojarzyła im się z chrztem a nie z Chrystusem i tak pozostało..''
  //


  Ja sie z tym, ze jak napisales: ''wiara ta kojarzyła im się z chrztem a nie z Chrystusem i tak pozostało'' zgadzam.

  A wiec w tym temacie pelna zgoda. Chrzesciajnin nie znaczy uczen Chrystusowy, lecz kogos ochrzczonego.

  W tym zakresie wyczerpalismy temat mojego artu, wiec mozemy przejsc do innych spraw, spraw poruszonych przez nas w komentach...
 • @Bara-bar 21:56:33
  No cóż, "polska język trudna język", a ty chcesz Biblię samodzielnie czytać? Myślę, że tak, trzeba przejść do innych spraw.
 • @Zawisza Niebieski 17:54:36
  No skoro taka jest twoja polszczyzna:''polska język trudna język'', to rzeczywiscie w j. polskim niewiele zrozumiesz.

  Ale Bibia nie powstala w j. polskim, czy w jakimkolwiek nowozytnym, i jest przetlumaczona na wszystkie jezyki, wiecz czytaj w tym jezyku ktory znasz najlepiej, sprawdzaj z interlinearna i pros Zywe Slowo - Pana Jezusa o narodzenie sie z Ducha- Tchnienia i zrozumienie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930