Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
831 postów 6838 komentarzy

Bar-bara

Bara-bar - ''Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. ''(Mat.11:27)

POLSKIE SŁOWNICTWO RELIGIJNE???

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NIE, NIE polskie!!! My Polacy NIE mamy naszego-POLSKIEGO słownictwa religijnego. Kościół katolicki narzucił nam SWOJE słownictwo i SWOJĄ pogańska religie!

 

Obce mocarstwo, czyli Rzym-Watykan narzuciło nam (i nie tylko nam) SWOJĄ POGAŃSKĄ wiarę, POGAŃSKĄ bo PRZECZĄCĄ nauce Pana Jezusa Chrystusa! i SWOJE pogańskie słownictwo!

Skąd na przykład wzięło się w języku polskim NIEzgodne z Biblią słowo 'piekło'?

Skąd wzięło się w Polsce pojęcie, że Bóg będzie palił w piekle ludzi?

Na pewno NIE z Ewangelii Chrystusowej! Bo w Ewangelii palenie i zabijanie ludzi jest POTĘPIONE!!!

Przywędrowało do Polski z pogańskiego-watykańskiego Rzymu! który zgodnie z wiarą w pogańskiego bożka MOLOCHA palił ludzi!

Ogniem i mieczem zagnieździło się w naszym polskim kraju i języku! I jak wsza, jak pijawka od wieków pasożytniczo żyje!

 

 

KOMENTARZE

 • Niestety mylisz się mówiąc "Kościół katolicki narzucił nam SWOJE słownictwo "
  Kościół Katolicki to Kościół Niemiecki, Cesarstwo Niemieckie miało największy wpływ na kształtowanie KRK po schizmie wschodniej, z pewnością nasze słownictwo chrześcijańskie zawiera zarówno wyrazy wywodzące się z języka polskiego lub też naszego odbioru chrześcijaństwa, ale na tworzenie tego słownictwa największy wypływ wywarło słownictwo Czeskie i Łacińskie, choć nie można wykluczyć wpływu słownictwa germańskiego na słownictwo czeskie.

  Za przykład weźmy słowo, które jest stałym źródłem naszych sporów. "Chrześcijanin", porównajmy z czeskim "křesťan" niemieckim "Christian", łacińskim "Christiana"
  I słowem "chrzest" czeskie "křest", niemiecki "Taufe" i łaciński "baptismus"
  Jak widzisz słowo chrześcijanin jest naszym słowem, choć źródłosłowem jest słowo "chrzest" podczas gdy w innych językach źródłem słowa jest Chrystus.
  Zaś słowo chrzest zaczerpnęliśmy od Czechów.
  Słowo "krzyż" zaś jest słowem czysto słowiańskim ros. "крест", czeskie "kříž", gdyż to pojęcie było znane nam przed chrześcijaństwem, krzyż to symbol bóstw solarnych występujący w kulturach indoeuropejskich.
 • @Zawisza Niebieski
  ETYMOLOGIA TO GREKA A NIE CZESKI JĘZYK!

  Napisałeś:

  „Jak widzisz słowo chrześcijanin jest naszym słowem, choć źródłosłowem jest słowo "chrzest" podczas gdy w innych językach źródłem słowa jest Chrystus”.

  I oto właśnie chodzi, że w tym momencie przyznałeś się do ogólnie przyjętego kłamstwa.

  Źródłosłów to etymologia słowa, a nie zaczerpnięte z innych języków określenia.

  Wyraz „CHRISTianos” w swoim prawdziwym źródłosłowie posiada cząstkę odnoszącą się do Chrystusa a owa cząstka brzmi „CHRIST”!

  I słusznie oddają ów wyraz Niemcy, czy Hiszpanie. Okazuje się również, że wyraz grecki „Christianos” także w języku polskim posiada doskonałe przetłumaczenie. Tym doskonałym przetłumaczeniem jest słowo „Chrystusowi”. Inaczej być nie może!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 19:14:29
  Patrzysz na literki, zupełnie nie zwracając uwagę na historię o czym ja od początku mówię. Do nas chrześcjaństwo dociera ok. 880 roku, tyle, że nie jest to te "właściwe" chrześcijaństwo, bo głoszone przez misjonarza Słowian Metodego i jego uczniów. Później "to właściwe" dociera na dwór Mieszka ok 966. Czyli mamy 900 lat od śmierci Pawła i ok. 940 od ukrzyżowania Jezusa.

  Jak nasi ojcowie widzą chrześcijaństwo? Wszakże Kościół niemiecki KRK przyjął, że wierny nie ma rozumieć wiary, ma się jej bać. Liturgia w języku niezrozumiałym dla większości obywateli, bo tylko elity (kapłani) znają łacinę. Dla zwykłego człowieka granica między wyznawcą Jezukrista, a wyznawcą Świętowita to chrzest. Więc wyznawcą Jezukrista jest człowiek ochrzczony, co przyjął chrzest, chrześcijanin. Nie potrafisz tego zrozumieć, czy nie chcesz.
  Wyznawca nauki Jezusa z Nazaretu, to chrześcijanin. Nie ma innego tłumaczenia greckiego słowa "CHRISTianos" na język polski niż chrześcijanin. Znasz pojęcie "kalki językowej". Ja jako tłumacz nie raz się z tym spotykam i nie raz z tym walczę. Jakiś wielce "uczony" przekładacz w czasach, gdy masę dokumentów unijnych było do spolszczenia, utworzył słowo "interaktywny" (ang. interactive) i tak mamy w dokumentach unijnych. I dziś tłumacze zaciskając zęby, nie piszą o systemach współpracujących, zgodnych a "interaktywnych".
  Taką samą kalką językową są "chrystusowi", mam nadzieję, że dla czystości języka polskiego nie usłyszę kiedyś u Miodka albo innego językoznawcy, że nie mówimy chrześcijanie a "chrystusowi".

  Nie ma innego tłumaczenia na język polski greckiego słowa "CHRISTianos" jak chrześcijanie i mam nadzieję, że ten makaronizm póki żyję w naszym języku nie zagości. Choć moja nauczycielka języka rosyjskiego bardzo starała się wytłumaczyć nam, że chodzi się "po zakupy" nie "na zakupy". bo to rusycyzm. W okolicznym hipermarkecie mam wdzięczność do dziewczyn gadających przez mikrofon i przeszkadzających mi w zakupach że mówią "zapraszamy do zakupów" a nie "na zakupy". Tę wdzięczność już im kilka razy wyraziłem. A później, czy będę miał na to jakiś wpływ?
  Mówienie o chrześcijanach "chrystusowi" stanowi taki sam dyskomfort językowy jak mówienie "kamerować" zamiast "filmować".
 • @Zawisza Niebieski \
  CHRISTIANOS OZNACZA CHRYSTUSOWYCH A NIE CHRZEŚCIJAN!

  NAPISAŁEŚ:

  "Nie ma innego tłumaczenia na język polski greckiego słowa "CHRISTianos" jak chrześcijanie i mam nadzieję, że ten makaronizm póki żyję w naszym języku nie zagości".

  Po prostu kompletnie nie jesteś w temacie i wprowadzasz ludzi w błąd.Zatem muszę to napisać: KŁAMIESZ!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @
  Watykaniści wprowadzili nauki, obrzędy i słowa do języków tych narodów, które zagarnęli.
  Dlatego w państwach, które kiedykolwiek były katolickie są watykańskie słowa!

  Jednym z takich wprowadzonych przez watykanistów słów, jest słowo: 'chrzest'.

  W Biblii nie ma czegoś takiego jak chrzest. NIKT nikogo w Biblii nie chrzcił!

  Ale czytelniku NIE powinieneś mi wierzyć, powinieneś zawsze sprawdzać!
  Zatem sprawdź!

  Biblia mówi o 'baptisma', o 'baptizó', a te słowa w j. polskim znaczą ZANURZENIE (całkowite zanurzenie) - greckie 908. baptisma, pochodzi od 907. baptizó:

  http://biblehub.com/greek/908.htm

  Zatem NIE z Biblii pochodzi słowo 'chrzest'!

  To słowo 'chrzest' nie pochodzi ani z czeskiego, ani z niemieckiego..., lecz TYLKO z Watykanu, który swą antyEwangeliczna naukę, obrzędy i słownictwo narzucił wszystkim tym krajom, które zbrodniczo zagarnął!

  Katoliku, ja wcale nie chce ciebie obrażać, więc nie czuj się obrażony.

  Bo to przecież NIE ty katoliku wprowadziłeś do Polski naukę watykańską (sprzeczną z Ewangelią Chrystusową), to nie ty wprowadziłeś niebiblijne słowa do j. polskiego, lecz watykaniści!

  Ja urodziłam się w katolicyzmie i dlatego byłam katoliczką.
  Byłam katoliczką, aż odkryłam, że watykaniści KŁAMIĄ, szatanowi (molochowi...) służą.

  Ja kłamstwa NIEnawidzę i dlatego nie dam sie oklamywac wiele razy:

  Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me.
 • @
  To Watykan miał całą politykę, całe szkolnictwo pod swą kontrola.

  Ale czy teraz też ma?

  Wygląda na to, że w Polsce tak.

  Polscy politycy prześcigają się w tym, by wykazać, że są superkatolikami.
  A ostatni ich idiotyzm o tym, by objawienia fatimskie były w sejmie wykracza ponad wszelką glupotę, ponad ciemnotę czasów średniowiecza!

  Językoznawcy, tłumacze, poloniści plackiem padli przed watykanistami, dywanik z siebie zrobili i choć doskonale wiedzą, że na przykład słowo 'chrześcijanie' pochodzi od słowa chrzest, bo ten rdzeń (chrzest) jest w tym słowie, udają, że nie wiedzą!

  Udają, że słowo 'chrześcijanie' znaczy to samo co słowo chrystusowi. A przecież w słowie chrześcijanin rdzeniem jest chrzest, a w słowie CHRYSTUSowy rdzeniem jest CHRYSTUS!

  W Biblii jest mowa o uczniach Chrystusa, czyli o uczniach CHRYSTUSowych! O chrześcijanach w Biblie mowy nie ma!
 • @Zawisza Niebieski 14:44:29
  ''Niestety mylisz się mówiąc "Kościół katolicki narzucił nam SWOJE słownictwo "
  Kościół Katolicki to Kościół Niemiecki''
  //

  Czyli ty wierzysz, że Watykan leży w Niemczech.

  Nie wiem jak z tak wielką ignorancją jak twoja rozmawiać.


  Ty jesteś katolikiem, chociaż jak sam głosisz widzisz i głupotę i kłamstwa katolickie.

  Wygląda na to, że lubisz być wśród tych, którzy kłamią i głupoty głoszą.
  Być może wśród takich czujesz się lepiej, czujesz się dowartościowany?
  Nie wiem, ja tego nierozumiem.

  Bo ja kłamstwa, głupoty, bezmyślności..., nienawidzę! Nie mogę kłamstwa, głupoty..., znieść i dlatego kiedy odkryłam klamswa katolickie od razu odcięłam się od kłamców!

  Ty prawdopodobnie nawet nie wiesz co Biblia mówi o tych, którzy kłamią, są bezmyślni...

  Otóż Biblia nazywa ich bezrozumnymi zwierzętami.
 • @Bara-bar 00:36:56
  A jak już jesteśmy przy tych, których Biblia słusznie nazywa bezrozumnymi zwierzętami, to księża katoliccy spełniają wszystkie warunki.

  Zwierzęta osikuja swój teren, i księża katoliccy również, tyle, że kropidłami.
 • @57KerenOr 22:09:34
  Jeśli ja kłamię, to i kłamie SJP PWN, słowo chrystusowi w języku polskim występuje tylko w odmianie
  https://sjp.pwn.pl/szukaj/chrystusowi.html

  W języku polskim występuje wyraz chrystusowiec, ale chodzi tu o zakonnika,
  https://sjp.pwn.pl/szukaj/chrystusowiec.html

  Tak więc ile razy byś mi niezgodnie z prawdą, niezgodnie z przykazaniem "nie mów fałszywego świadectwa" kłamstwo zarzucał, póki co jedynym poprawnym tłumaczeniem słowa "CHRISTianos" na język polski jest "chrześcijanin".
 • @Bara-bar 00:36:56
  Gdybyś popatrzyła na historię chrześcijaństwa, czasy schizmy wschodniej, to byś zobaczyła, że Rzymski Katolicyzm tworzono w ośrodkach cesarstwa. Sam fakt, że przez długi czas językiem Kościoła była łacina to naciski biskupów niemieckich.
  Dziś co prawda siedzibą papieża jest Watykan, błędnie nazywany Stolicą Piotrową, bo Piotr nigdy nie był biskupem Rzymu i dziś tam podejmowane są decyzje, ale w historii nie zawsze Watykan był siedzibą Papieża.
 • @Krystyna Trzcińska 01:37:47
  Rozbawiła mnie pani, kim to ja już nie byłem, byłem, Żydem, do czego przekonywał pewien czytelnik i to w dniu w którym udawałem się do knajpki na "koszerną wieprzową karkóweczkę", wyśmienita była. Teraz dostąpiłem miejsca w Loży Wolnomularskiej. Jak by nie było to inteligencja, organizacja założona przez wspaniałych inżynierów, budowniczych wspaniałych budowli. Myślę, że zasiadanie w tym gronie to zbyt duży to zaszczyt dla mnie.

  Serdeczne pozdrowienia, i dzięki, że dzięki pani dzień zacząłem od śmiechu, pewnie będzie to dobry dzień
  Pozdrawiam serdecznie
 • @Zawisza Niebieski
  TO JA MAM RACJĘ A TY SIĘ MYLISZ!

  Oj widzę, że miękniesz chłopie. Miękniesz. No ale tak zachowuje się człowiek, który mniema, że coś wie w temacie a jednak to są tylko koszałki opałki. A Ty jak wielu zresztą tutaj obecnych nie przyznasz się do błędu!

  A jeśli chodzi o słowniki... Oczywiście, że Panowie i Panie piszący owe słowniki w wielu sytuacjach kompletnie nie znają się i są laikami podobnymi do Ciebie.

  Przykłady z tych Słowników:

  1/ „Menora to świecznik siedmioramienny” - KŁAMSTWO, Menora to świecznik SZEŚCIORAMIENNY ALE Z SIEDMIOMA LAMPAMI!

  2/ ”Chrzest” - KŁAMSTWO, raczej być powinno „zanurzenie”

  3/ „KOŚCIÓŁ” - KŁAMSTWO, powinniśmy mówić WYWOŁANI, lub (społeczność) WYWOŁANYCH!

  4/ „Chrześcijanie” - KŁAMSTWO, powinno być CHRYSTUSOWI, LUB POMAZAŃCOWI, ewentualnie NALEŻĄCY DO CHRYSTUSA, czy, ZWIĄZANI Z CHRYSTUSEM.

  5/ „ŻYDZI” - KŁAMSTWO, powinno być JUDEJCZYCY.
  (...)

  Tak Zawiszo, nie tylko Ty piszesz źle ale również ONI!

  Pod adresem, który podałeś, czytam, że:

  „Chrystusowy «taki jak u Chrystusa»”.

  Otóż „Chrystusowy”, to także taki który jest własnością Chrystusa, czyli należący do Niego.

  W staropolskim języku masz zdanie: „To jest Pawłowe pole”, lub „to jest Pawłowy Syn”. To oznacza, że owe pole jak i Syn należą do Pawła, a nie, że przykładowo, to pole jest „takie jak u Pawła”!

  PS. Widzę na tej stronie jakieś pogańskie malowidła podobne jak u Świadków... czy Adwentystów Dnia Siódmego no i... katolików!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 16:55:15
  Marzysz, bym miękł, nie, to ty albo w samouwielbienie swego myślenia.
  Nie wiem jakie masz wykształcenie, może jesteś profesorem polonistyki z ogromnym dorobkiem naukowym ale ja jestem prostym inżynierem, choć językiem polskim potrafię się posługiwać.
  Słowniki tworzą ludzie, którzy poświęcili swe życie językowi polskiemu, stąd chylę przed nimi czoło, w zakresie w którym oni mają wiedzę, choć z pewnością w zakresie mojej wiedzy to oni niewiele mają do powiedzenia.

  Widzisz, język tworzą ludzie, nie automaty posługujące się algorytmami. Takie automaty z pewnością "CHRISTianos" przetłumaczyłyby tworząc kalkę językową jako "chrystusowi".

  W języku polskim na naszych zachodnich sąsiadów mówimy Niemcy, wiedząc, że słowo to nie wywodzi się od tego, jak oni siebie nazywają, bo wtedy mówilibyśmy o "Dojczach", a od tego, że posługiwali się mową niezrozumiałą dla naszych ojców, czyli dla nich byli niemi.
  Tak więc skoro dla naszych ojców granica między tym, by wyznawać Chrystusa albo nie był chrzest, wyznawców Chrystusa nazwali "chrześcijanami" i tylko ta forma jest prawidłowa w języku polskim.

  Łapiesz się jak tonący brzytwy próbując czytelnikowi w oczy zaświecić stosując kapitaliki "TO JA MAM RACJĘ A TY SIĘ MYLISZ!" Jak wiesz, w netykiecie jest to sposób którego chwytają się tylko ci, którzy wiedzą, że nie mówią prawdy. Krzyczysz "kłamiesz" choć wiesz, że ja prawdę mówię. Rozpaczliwa obrona tonącego, nic więcej. Język polski tworzą Polacy, nie automaty kalkujące słowa z jednego języka na inny. Polacy mówią "Niemiec" nie Dojcz" "chrześcijanin" nie "chrystusowy". Na zmianę mowy polskiej w tym zakresie na razie nie masz szans. Przyjmij, że się mylisz, że ci to udowodniono.
  Ale jest dla ciebie droga w języku polskim. Są słowa własne, jak np. nazwy firm, zgrupowań, te nie podlegają zasadom utworzonym przez język polski. Oczywiście sekta, którą reprezentujesz może się nazywać "chrystusowi", Tak jak mamy "Świadków Jehowy", "Kalwinów", "Luteran" itd.
  Każdy z tych odłamów jest sektą w Chrześcijaństwie, tak samo jak katolicy i prawosławni. Tak samo jak uczniowie apostołowie Jezusa pod wodzą Jakuba Brata Jezusa byli sektą w Judaizmie. Posługujmy się tym, co zostawili nam przodkowie, a nie twórzmy własnych interpretacji.
 • @Zawisza Niebieski
  KONIEC DYSKUSJI!

  Howgh!

  Powiedziałem!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • W Biblii NIE ma słowa 'kościół'!
  W Biblii NIE ma słowa 'kościół'!

  Słowo 'kościół' zostało do tłumaczeń Biblii WPISANE przez watykańskich ''tłumaczy''!


  Greckie słowo o numerze Strong'a 1577. 'ekklesia' znaczy zgromadzenie, zwołanie..., i kiedy nie ma przy nim dodatku, że chodzi o ludzi wierzących Bogu, zwołanych przez Boga..., może znaczyć zbiegowisko, zebranie, zgraję...

  Innymi słowy, greckie słowo 'ekklesia' może znaczyć również zebranie partii politycznych, kibiców piłki nożnej, bankierów, handlarzy...

  A to dlatego, że słowo 1577.'ekklesia' samo w sobie NIE MA w ogóle ani zabarwenia religijnego, ani NIE dotyczy Boga, wiary Bogu.


  Najlepiej samemu sprawdzić.

  W katolickim 'tłumaczeniu' wers z Dz.A. 19:32 słowo 1577. ekklesia przetłumaczono NIE na 'kościół', lecz na 'ZEBRANIE':

  '' Każdy krzyczał co innego, bo ZEBRANIE (1577.ekklesia) było burzliwe, wielu NIE wiedziało nawet, PO CO się zebrali.'' (Dz.19:32) BT

  http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/5/chapter/19/verse/32


  Ale w innych wersach katoliccy ''tłumacze'' ''przetłumaczyli'' to samo greckie słowo 1577. 'ekklesia' na słowo 'kościół'!

  A to znaczy, to świadczy, że katoliccy ''tłumacze'' NIE tłumaczą, lecz KŁAMIĄ, bo świadomie piszą nieprawdę.

  Jest różnica między pomyłka, a kłamstwem. Kłamstwo znaczy ŚWIADOME zwodzenie, manipulację...
 • @Zawisza Niebieski 10:19:28
  ''Gdybyś popatrzyła na historię chrześcijaństwa, czasy schizmy wschodniej, to byś zobaczyła, że Rzymski Katolicyzm tworzono w ośrodkach cesarstwa. Sam fakt, że przez długi czas językiem Kościoła była łacina to naciski biskupów niemieckich.''
  //

  Wygląda na to, że ty w ogóle nie rozumiesz tematu notki.

  Mało tego twoimi wpisami świadczysz, że również historii nijak pojąć nie możesz.

  Co ma schizma wschodnia z niemieckimi biskupami wspólnego?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_schizma_wschodnia

  Martin Luther był niemieckim profesorem...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther
 • @Bara-bar 20:20:16
  Jak widać mamy standard, KerenOr pokonany, więc podwinął ogonek i uciekł, jakiś mnie to nie dziwi.

  Widzisz nie pojmujesz jednego, Biblia to nie jest wszystko o chrześcijaństwie, nawet nie jest wszystkim o Jezusie. Opis Łukasza w Dziejach Apostolskich kończy się koło roku 60, nie mamy opisu śmierci Pawła, Piotra, czyli co, nie umarli?
  Spróbuję trochę historii ci przybliżyć. Popatrzmy na to co widział człowiek w roku 60. Teksty, które wybrano do Biblii nic nam nie mówią o tym co dzieje się z Miriam, matką Jezusa, czy jeszcze żyje, jak umarła, nie mówią nam o jakimkolwiek Kościole, bo go wtedy nie było. Co mamy? Mamy sektę w Judaizmie w Jerozolimie, ci ludzie uważają, że Jezus nauczał tylko Żydów, odrzucili przyjmowanie pogan (nie Żydów), a jeśli już chcą, przystąpić to mają wypełniać ścisłe normy narzucone przez Żydów.
  Czy możemy mówić wtedy o Kościele? Mamy sektę w Judaizmie w Jerozolimie, mamy gminy w różnych miastach Antiochia, Korynt, Rzym... Po prostu grupki ludzi, którzy wierzą, w naukę Jezusa. Kościół powstaje znacznie później, tyle, że tego czasu Biblia już nie opisuje.

  Widzisz, twoje nierozumienie tematów wynika z tego, że historia chrześcijaństwa jest ci zupełnie obca. Masz duże braki w wiedzy historycznej, blokadę na rozumieniu, że ludzie piszący teksty przyjęte do kanonu umarli a chrześcijaństwo rozwijało się dalej dziełem ich uczniów.

  Jak ci już mówiłem w Biblii nie opisano jak naprawić samochód, czy też jak kupić bilet na samolot, pociąg, ani też jak uruchomić klawiaturę polską w Windows 10. Po prostu nie można szukać w Biblii wiedzy, która nie była dostępna ludziom piszącym Biblię.

  Gdybyś trochę poczytała, to byś wiedziała, że tłumacze tacy ja Cyryl i Metody stawali przed ogromnymi problemami. Przykład dość znany z historii, jak wytłumaczyć ludziom, co nigdy nie widzieli murów kamiennych, zdobycie Jerycha, gdy oni widzieli jedynie mury ziemno-drewniane, skrzyniowe, lub rusztowe. Żadne trąby jerychońskie tych murów nie zniszczą, bo mury te są na działanie fali akustycznej całkowicie odporne.
  To nasi ojcowie przyjęli jakieś nazewnictwo, tak jak pewne sprawy rozumieli. Rozumieli, że uczniem Jezusa stajesz się po przyjęciu chrztu, i jak ten chrzest przyjmowali? Przez zanurzenie, elity w misach chrzcielnym, przykład takiej mamy na Ostrowie Lednickim, reszta po prostu przez zanurzenie w rzece, jeziorze. Ta, tę czynność nasi ojcowie nazwali chrztem.

  Masz rację, między pomyłką i kłamstwem jest różnica. Jeśli ktoś wie, jak słowo powstało, jakim słowem dany naród określa dane pojęcie a nadal utrzymuje, że jest inaczej, to kłamie, kłamie w żywe oczy. Tak więc kłamie KerenOr, kłamiesz Ty, bo wiesz jak Polacy nazywają uczniów Jezusa, a nadal temu przeczycie. KerenOr udowodniłem na wiele sposobów, że nie ma racji a on notorycznie w kłamstwo brnie. No ale powiedzmy sobie szczerze, kłamstwo dla KerenOr to chleb powszedni. Kłamie przeciw Biblii, tu mówię o odrzuceniu nauki Pawła przez uczniów oraz brata Jezusa. TO mu udowodniłem tekstem Biblii, ale uciekł ja teraz. Nauka Jezusa jest prawdą, ale nauka interpretatorów Jezusa często bywa kłamstwem.
 • @Bara-bar 20:48:06
  Spróbuję ci jeszcze raz wyjaśnić dlaczego Kościół Rzymsko-Katolicki uważam za zbudowany na myśli biskupów Cesarstwa Niemieckiego.
  Około Vw. na ziemiach Franków powstała myśl, by tłumaczyć Pisma na język zrozumiały dla ludu, pomysł ten zarzucono. Ponownie tę myśl przedstawili bracia Cyryl i Metody. Oni podjęli się dzieła tłumaczenia Pism na język starosłowiański. Po dokończeniu prac musieli uzyskać akceptację Kościoła, uzyskali ją ale wracając na Morawy został zaaresztowany przez Biskupów niemieckich. W tym czasie mamy dwie siły w Kościele, jedna reprezentowana przez Konstantynopol, druga przez biskupów niemieckich.
  Myśl biskupów cesarstwa niemieckiego to liturgia w języku niezrozumiałym przez tych, co w niej uczestniczą, to Bóg którego należy się bać, a nie Bóg wybaczający, z tego wynikają ogromne, strzeliste katedry, człowiek wchodząc do takiego budynku musi odczuwać wielkość Boga i swoją nicość.
  Ten podział doprowadził do schizmy, bo przecież nie mówmy, że do podziału doprowadziło inne rozumienie Ducha Świętego, to tylko pretekst.
 • @Zawisza Niebieski 21:53:57
  Zawiszo, odpowiedz na pytanie: na jaki temat jest moja notka i komenty?

  Pytam, bo twoje komenty świadczą o tym, że w ogóle nie wiesz, że w ogóle nie rozumiesz tematu.

  W twoich komentach jest przysłowiowy 'groch z kapustą'. Innymi słowy wszystko co wpadnie ci na myśl (choć z tematem notki nie ma nic wspólnego) piszesz w komentach.

  Niestety wszystkie twe komenty wskazują na to, że cierpisz na Alzheimera (lub choroby podobne, np. chorobę PART), a skoro tak, to z całego serca współczuję ci.
 • @Bara-bar 22:12:09
  Jeśli zerkniesz na początek dyskusji, będziesz miała dowód iż doskonale rozumiem na jaki temat jest ta notka. Na nią odpowiedziałem, później jest jednak dyskusja wychodząca poza notkę, wtedy rozmijamy się wiedzą historyczną. Po prostu mówię o tematach, w których braknie ci wiedzy, a twoje braki wiedzy pojawiają się nawet wtedy, gdy mówimy o okresie opisanym przez Łukasza w Dziejach Apostolskich. Bo jak wykroczę poza datę, śmierci Piotra i Pawła, to już wkraczam w bezbrzeżną twoją niewiedzę. Co ty wiesz o nurtach w chrześcijaństwie między I a III w. O gnostykach, o myśli "ojców Kościoła", o Marcjanie, Orygenesie, Celsiuszu. Którego myśli chrześcijaństwo odrzuciło, a którego przyjęło i jakie? Jak ich myśli wpłynęły na rozwój chrześcijaństwa, stały się jego doktryną, a powiedzmy sobie, że Paweł Marcjan, Orygenes pozostawili swój ślad w dzisiejsze nauce chrześcijaństwa, wychodząc poza naukę Jezusa. Tylko trzeba wiedzieć jaki. Po prostu rozmawiamy z zupełnie innych poziomów, stąd to o czym piszę wydaje ci się zupełnie niezrozumiałym.

  Powiem ci, że niecały rok temu w ramach badań okresowych poddałem się badaniu m.in określającemu Alzheimera. Został on wykluczony. Różnimy się tylko poziomem wiedzy, która potrzebna jest dla zrozumienia danej sprawy. Tak, jak nie raz ci tłumaczyłem, czytanie Biblii posługując się dzisiejszymi pojęciami to brnięcie na manowce.
 • @Zawisza Niebieski 23:34:01
  ''Jeśli zerkniesz na początek dyskusji, będziesz miała dowód iż doskonale rozumiem na jaki temat jest ta notka.
  (...)
  Powiem ci, że niecały rok temu w ramach badań okresowych poddałem się badaniu m.in określającemu Alzheimera. Został on wykluczony.''
  //

  Jeśli tak, to napisz na jaki temat jest moja notka i napisz również, dlaczego twe komenty nie są na temat notki.
 • @Bara-bar 01:06:06
  Jeśli tego nie widzisz, to oczywiście służę pomocą i wyjaśnieniem.
  W swoim krótkim tekście postawiłaś tezę, iż słownictwo narzucił nam Kościół Watykański, że nie ma polskiego słownictwa dotyczącego religii.
  W swoim pierwszym komentarzu zaprzeczam tej tezie

  Oczywiście, pojęcia określane poszczególnymi słowami muszą wywodzić się z chrześcijaństwa, bo chrześcijaństwa dotyczą ale nie do końca z Biblii, bo niektóre pojęcia powstały gdy już ewangelie zostały już napisane. Mamy pojęcia które powstały w okresie między rokiem 100 a rokiem 313, i mamy pojęcia które powstały po 313 gdy zaczęto budować kościół hierarchiczny, i dla tych pojęć też musiały powstać słowa w języku polskim.

  http://Bar-bara.neon24.pl/post/140987,polskie-slownictwo-religijne#comment_1423163
  Podaję ci przykłady z jakich języków poszczególne słowa w języku polskim się wywodzą, później zadałaś pytanie dlaczego KRK nazywam Kościołem Niemieckim, na co ci odpowiedziałem. KerenOr podjął temat tłumaczenia na język polski słowa "CHRISTianos", przedstawiłem mu wiele argumentów na to, że się myli. Uciekł od dalszej dyskusji.

  A dalsza część dyskusji już odbiega od tematu notki, ale myślę, że nie na tyle, na ile od tematu notki odbiegają ikony maryjne.
  Czy już teraz widzisz logikę dyskusji i zakres jej zgodności z tematem określonym przez notkę.
 • @Zawisza Niebieski
  MENORA!

  Zawisza napisał:

  „KerenOr podjął temat tłumaczenia na język polski słowa "CHRISTianos", przedstawiłem mu wiele argumentów na to, że się myli. Uciekł od dalszej dyskusji”.

  Kłamiesz w żywe oczy. No ale jeśli Czytelnik zechce to sam zauważy kto jest kłamcą w temacie....

  A' propos oszustwa!

  W Słowniku Kopalińskiego czytamy, że „ menora, to siedmioramienny świecznik”.

  http://www.slownik-online.pl/kopalinski/639E1A5BCCE2FACEC12565DA005C47EF.php

  To oczywiste kłamstwo! No ale Ty lubisz kłamstwa!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski 21:24:29
  ''Widzisz nie pojmujesz jednego, Biblia to nie jest wszystko o chrześcijaństwie, nawet nie jest wszystkim o Jezusie. ''
  //

  Zawiszo, przecież ja cały czas o tym piszę!
  Tak więc tym komentem świadczysz, że nie pojmujesz tego co ja piszę!


  Bo gdybyś pojmował, to wiedziałbyś, że ja cały czas piszę, że chrześcijaństwo to NIE Biblia, bo chrześcijaństwo przeczy Bogu, przeczy Jego Słowu!
  Ja cały czas piszę, że chrześcijańskie nauki nie tylko NIE są zgodne z Biblia-z Ewangelią Chrystusową, lecz Jej przeczą!

  Ja również zgodnie z Biblia głoszę, że 'martwa litera' spisana w Biblii NIE prowadzi do życia, NIE jest wszystkim o Panu Jezusie Chrystusie, i kieruje Ona nas NIE do kościołów, NIE do Watykanu, NIE do zborów, NIE do księży, NIE do pastorów, NIE do starszych zborów..., lecz TYLKO i wyłącznie do Pana Jezusa Chrystusa!

  I ja zgodnie z Ewangelią Chrystusową głoszę , że aby zrozumieć Biblię wierzący MUSZĄ zwrócić się do Niego (Żywego Słowa Boga) i prosić Go o zrozumienie, bo w NIM opada zasłona (2 Kor.3:14-16), a więc MUSZĄ Go znać osobiście!

  Ty cały czas udawadniasz, że Go nie znasz, więc nic dziwnego, że nie rozumiesz Biblii.
 • @57KerenOr 20:57:07
  Motasz się jak Kaczyński gdy wygłaszał sławetne słowa "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe. Rzucasz na oślep słowo "kłamstwo" i myślisz, że ktoś się na to załapie.
  Co ma wspólnego tłumaczenie na język polski greckiego słowa "CHRISTianos" ze słowem "menora"? "Christianos" = chrześcijanie to uczniowie Jezusa, zaś "menora" to jedno z akcesoriów potrzebne wyznawcom judaizmu, jak np. monstrancja w chrześcijaństwie. Czyżbyś chciał słowo "Christianos" tłumaczyć "menora"?
  Tyle kłamstw wypowiadasz, że nawet nie rozpoznajesz co to kłamstwo. Nikt ci nie wmówi, że prawda jest prawdą, a wyznawca Jezusa chrześcijaninem, więc proszę, nie ośmieszaj się, nie chwytaj się ostatniej brzytwy "jeśli Czytelnik zechce to sam zauważy kto jest kłamcą w temacie.... ". Żaden myślący i znający język polski czytelnik tego nie zauważy, bo w języku polskim na wyznawców Jezusa (bez względu na to, czy to katolik, prawosławny, protestant) nie mówi się inaczej niż "chrześcijanin".
 • @Bara-bar 22:10:51
  Widzę twoją nową notkę, oczywiście nadal w niej nie pojmujesz co to Biblia, ale odpowiem już pod nią.
 • @Zawisza Niebieski
  POMYŁKI TŁUMACZY I ICH NIEWIEDZA!

  CZYTAJ UWAŻNIEJ!

  POKŁADASZ SWOJĄ MĄDROŚĆ W SŁOWNIKACH, ZATEM NAPISAŁEM CI NA INNYM PRZYKŁADZIE, ŻE WYRAZ „MENORA” JEST ŹLE INTERPRETOWANY I LUDZIE PISZĄCY ENCYKLOPEDIE, I SŁOWNIKI SIĘ MYLĄ. A JEŻELI MYLĄ SIĘ W JEDNYM TŁUMACZENIU LUB INTERPRETACJ TO RÓWNIEŻ MOGĄ SIĘ MYLIĆ W DRUGIM A TAKŻE W TRZECIM I W CZWARTYM... CZY TO, AŻ TAKIE TRUDNE DLA INŻYNIERA?

  ALBO ODNIESIESZ SIĘ TO TEGO ZAGADNIENIA ALBO SIĘ PO PROSTU POŻEGNAMY!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 12:52:36
  Człowiek jest omylny, człowiek jest grzeszny, z tymi twierdzeniami z pewnością się zgodzisz, ale chcąc mówić o języku, o znaczeniu danego ciągu liter w danym języku opieramy się na rozumieniu tego zestawu liter przez ludzi posługujących się danym językiem.

  Z pewnością nie stać mnie, zresztą uważam, że byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto, by zlecić jakiejś tam wywiadowni zadanie jak Polacy rozumieją wyraz "CHRISTianos", ale gwarantuję ci, że znakomita większość odpowiedziałaby, że "chrześcijanie". To da się udowodnić na licznych tekstach pisanych.

  Tak jak słowa NIemiec ie tłumaczymy Dojcz, choć biorąc pod uwagę ichnie określenie siebie tak należałoby to tłumaczyć, tak i ucznia Jezusa w języku polskim określamy chrześcijanin. Nie ma innego tłumaczenia. TO co ty robisz to tylko kalka językowa.
  Widzisz, od roku 1990 jestem również tłumaczem technicznym, zarabiam na tym i poznałem jedną prawdę. Tłumaczenie z języka A na język B nie polega na przełożeniu wyrazu języka A na wyraz języka B, a oddanie myśli autora piszącego w języku A, na tekst zrozumiały w języku B.
  Pokażę ci przykład z innego języka, to krąży wśród ludzi znających rosyjski jako dowcip. Na egzaminie studentka dostała pytanie "Kak tiebia zawód" a ta odpowiada "Mienia zawód sekrietarka" Ty też chcesz postawić się w pozycji tej studentki, na pytanie jak przetłumaczyć na polski greckie słowo "CHRISTianos" odpowiesz "chrystusowy". Komisja cię oceni, "siadaj pała".
 • @Zawisza Niebieski
  O BURAKU W TEMACIE! :)

  Ten Twój „rosyjski przykład” jest dobitnym dowodem na Twój brak wiadomości. Otóż owa wyimaginowana sekretarka nie zna rosyjskiego w tym stopniu co ja. Zatem odpowiada niewłaściwie. Zauważ analogię: Ty również podobnie jak ta sekretareczka odpowiadasz niezgodnie z wyrazem greckim. Czym się różnicie? Niczym!

  I sekretarka i Ty jesteście laikami w temacie!

  Wiem bardzo dobrze, że bardzo często zdań np. z angielskiego nie można tłumaczyć dosłownie. Jest jednak taki jeden język „bardzo pasowny” dla Polaków. To greka!
  Ale przecież ja nie piszę o przełożeniu greckiego zdania na język polski. Ja piszę tylko o JEDNYM WYRAZIE „CHRISTianos”, który posiada sam w sobie OKREŚLENIE POSŁANNICTWA SYNA BOGA OJCA - CHRIST!

  Ale... Gdybym rozmawiał z Anglikiem, to on szybciej by zajarzył niż Ty, ponieważ dla niego greckie CHRIST, oznacza Pana Jezusa. Zatem Anglik, Niemiec, czy Hiszpan, nie toczy na ten temat dyskusji z jakimś angielskim, hiszpańskim czy niemieckim Zawiszą Niebieskim, ponieważ dla imć Pana z zachodu ten dyskurs byłby bardzo śmieszny a i „mesje” Zawisza z takim Anglikiem, Niemcem, czy Hiszpanem by nie pogadał bo owi Panowie Pana Zawiszę by wyśmiali, aż byłoby słychać w okolicy Proxima Centauri!

  Jest jeszcze jeden trop w całej sprawie, którego słynny kapitan Sowa by nie przeoczył. Hmmm.... Może „madam” Krystyna T. ma rację i płacą Ci tutaj za pewne usługi. Mój znajomy by powiedział: No to niemożliwe jest przecież, byś był taki burak w temacie!:)

  Pa!

  PS

  Powyżej napisałem coś o Słowniku Kopalińskiego... Masz odwagę podjąć temat, czy jesteś miękki w nogach?


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 01:55:53
  Możliwe, że twój znajomy pracuje w warzywniaku i burakami handluje, mnie nic do tego. To, że starasz się mnie obrazić z jednej strony pokazuje, jak cienki jesteś w temacie, z drugiej, że zupełnie nie pojmujesz nauki Jezusa, nie potrafiąc utrzymać poziomu dyskusji. To jakieś charakterystyczne dla "chrystusowych" bo i Barbara też ma z tym duże problemy. Jak widzisz, ja realizuję naukę Jezusa i nadstawiam drugi policzek śmiejąc się z politowaniem na twoje tego typu określenia. Niemiec, Francuz, Anglik może wypowiadać się o swoim języku, nie o języku polskim, stąd gdyby się śmiali byliby głupcami, takimi samymi, jak gdybym ja się śmiał, że aby powiedzieć jedną głoskę "o" francuz musi napisać aż tyle liter "eau".

  Ja doskonale rozumiem twoje intencje tyle, że to co ty robisz określane jest w językoznawstwie "kalką językową". Określenia danych pojęć w danym języku ustalają ludzie tymże językiem się posługujący, nie pojedyncze osoby, nie naukowcy, nie językoznawcy a ludzie i bez względu na to co byś chciał to oni określili jaki wyraz stosuje się do określenia danego pojęcia. Określenia używane przez większość wprowadza się do słownika, nie na odwrót. Gdybyś kiedyś posłuchał np. prof. Miodka nie raz mówi, że dane określenie jest już na tyle popularne, że należy go uznać za prawidłowe.

  Dlatego przykład z niedouczoną sekretarką dobrze oddaje twoją postawę, ona tak jak ty też chciała stworzyć kalkę językową.

  Póki nie sprawisz, że Polacy będą mówili "chrystusowi" w języku polskim będzie tylko jedno określenie dla uczniów Jezusa, "chrześcijanie".
 • @Zawisza Niebieski
  PAMIĘTASZ ZAGADNIENIE O MENORZE!

  Napisałeś:

  „To, że starasz się mnie obrazić z jednej strony pokazuje, jak cienki jesteś w temacie...”.

  W którym miejscu Ciebie obraziłem? To chyba mnie jednak nie znasz. No nie myślisz zapewne że jak nazywasz mnie tchórzliwym kotkiem to ja się obrażam, prawda?

  Madam T. chyba jednak ma rację. Masz pewne zadanie tutaj do wykonania... no i nadal nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie dotyczące Słownika Kopalińskiego i hasła „menora”.

  Rozumiem, Ty pokładasz nadzieję w Słownikach i Encyklopediach a ów Kopaliński musi bezapelacyjnie mądrzej pisać ode mnie.
  Jednak „mesje” Władziu Kopaliński się myli i to stanowczo się myli...

  No ale Ty przyznając mi rację musiałbyś przyznać się do błędu a przecież nie możesz tego zrobić, prawda bo to ponoć ja jestem tchórzliwym kotkiem a nie Ty....?


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 10:28:12
  Pytasz, gdzie mnie starasz się obrazić. Mówiąc o "buraku" pewnie mówisz o smacznym warzywie niezbędnym dla ugotowania barszczu.

  Obaj wiemy, że określenie o kotku stosuję wtedy i tylko wtedy, gdy nie stajesz jak mężczyzna, by bronić swych argumentów tylko za bana uciekasz. Myślę, że zgodzisz się ze mną iż takie określenie tego typu zachowania jest stwierdzeniem faktu, nie obrażaniem.

  W sprawie słownika Kopalińskiego nie czuję się na siłach rozstrzygać, bo ani nie jestem wyznawcą judaizmu a w określeniach liturgicznych judaizmu nie jestem ekspertem, ale spróbowałem znaleźć wiarygodne źródło. Czy zdanie Żydowskiego Instytutu Historycznego uznasz za wiarygodne?
  http://www.jhi.pl/psj/menora
  Oni też napisali "nazwa używana właściwie wyłącznie na określenie świętego, złotego, siedmioramiennego świecznika, który stał w Pierwszym Przybytku, a potem w Świątyni Jerozolimskiej (Wj 25,31-40). ". Dopuszczalne jest odstępstwo dla nazwania tak świecznika chanukowego. Więc czy Kopaliński tak bardzo się mylił?

  Jednak, czy odniesiesz się do tego, że słowo określające dane pojęcie wyznacza większość ludzi posługujących się danym językiem jako językiem ojczystym? W języku polskim nie ma wątpliwości, znakomita większość Polaków wyznawcę Chrystusa określi chrześcijaninem.
 • @Zawisza Niebieski
  MENORA! UWAŻAJ BYŚ WYKONAŁ WSZYSTKO WEDŁUG WZORU!

  Cała rzecz polega na tym, że Ty ufasz słownikom, encyklopediom i... znanym nazwiskom. Nie mówię, że encyklopedie i słowniki są złe. Nie mówię również, że nie ma ludzi mądrych, którzy „obryci” są w różnych tematach! Ale...

  W temacie izraelskiego świecznika, nie tylko Kopaliński się pomylił. Rzadko, bardzo rzadko świecznik zwany Menorą nazwany jest prawidłowo. W różnych encyklopediach także...

  Dziękuję za skrót do strony. Nie znałem jej i przyda mi się! Ale, niestety, pomimo że wydawałoby się, że założyciele tejże strony powinni znać się na zagadnieniu, to również popełnili to samo „fo pa”, co Władysław K.

  Przytoczę jeszcze raz skrót:

  http://www.jhi.pl/psj/menora

  Pod wyżej wymienionym adresem czytamy:

  „Menora

  (hebrajski; jidysz menojre) – nazwa używana właściwie wyłącznie na określenie świętego, złotego, SIEDMIORAMIENNEGO świecznika, który stał w Pierwszym Przybytku, a potem w Świątyni Jerozolimskiej (Wj 25,31-40)”.

  Według autorów Menora to świecznik SIEDMIORAMIENNY. Podobno tak właśnie mówi Księga Wyjścia do której owi autorzy nas odsyłają.
  Zobaczmy:

  „31 Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. 32 SZEŚĆ RAMION będzie wychodzić z jego boków; TRZY RAMIONA ŚWIECZNIKA Z JEDNEGO JEGO BOKU I TRZY RAMIONA ŚWIECZNIKA Z DRUGIEGO JEGO BOKU.33 Trzy kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami będą na jednym ramieniu, i trzy kielichy z pąkami i kwiatami kształtu kwiatów migdałowych - na drugim ramieniu. Tak będzie na SZEŚCIU RAMIONACH wychodzących ze świecznika.

   34 Na świeczniku zaś będą cztery kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami. 35 A pąk jeden będzie pod dwoma wychodzącymi z niego ramionami z jednej bryły i pąk jeden pod dwoma [następnymi] ramionami świecznika z jednej bryły. Tak [niech będzie] pod sześcioma ramionami wychodzącymi ze świecznika. 36 Pąki te i ramiona będą wychodzić z samego świecznika i będą [wykonane] z jednej bryły szczerego złota. 

  37 I uczynisz siedem lamp, i ustawisz te lampy w ten sposób, ażeby oświecały tę stronę, która jest przed nimi. 38 Szczypce też i naczynia do knotów uczynisz ze szczerego złota. 39 Z talentu szczerego złota należy wykonać świecznik i wszystkie przybory należące do niego. 40 UWAŻAJ ZAŚ PILNIE, ABY GO WYKONAĆ WEDŁUG WZORU, JAKI ZOBACZYŁEŚ NA GÓRZE”.

  *

  POSŁUCHAJ CO PAN BÓG MÓWI NA TEMAT ŚWIECZNIKA:

  „SZEŚĆ RAMION będzie wychodzić z jego boków; TRZY RAMIONA ŚWIECZNIKA Z JEDNEGO JEGO BOKU I TRZY RAMIONA ŚWIECZNIKA Z DRUGIEGO JEGO BOKU”.

  No cóż, według Pana Boga świecznik zwany Menorą miał SZEŚĆ RAMION A NIE SIEDEM. TRZY RAMIONA WYSTAWAŁY Z JEDNEJ STRONY I TRZY Z DRUGIEJ.

  Menora stojąca w Jerozolimie również ma SZEŚĆ RAMION!


  http://www.eioba.org/files/user15283/szesc_ramion_menory.jpg


  Wystarczyło, że ktoś błędnie kiedyś nazwał ją świecznikiem SIEDMIOramiennym... Inny ów błąd powtórzył w encyklopedii a jeszcze inny w słowniku. I tym sposobem zaufałeś Zawiszo kłamcom!

  Podsumuję: Świecznik, który Pan Bóg rozkazał zrobić Mojżeszowi według wzoru był świecznikiem SZEŚCIORAMIENNYM A NIE SIEDMIORAMIENNYM!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 01:00:15
  Widzisz, w opisie Biblijnym jest pozorna sprzeczność, masz "SZEŚĆ RAMION będzie wychodzić z jego boków", ale masz na tym postawić "I uczynisz siedem lamp, i ustawisz te lampy w ten sposób, ażeby oświecały tę stronę, która jest przed nimi. " Czyli Bóg nakazał uczynić miejsce dla 7, nie 6 lamp. Czyli w Biblii ramię środkowe nie zostało nazwane ramieniem, choć tak naprawdę nim jest, nie jest tylko ramieniem wychodzącym z jego boków. Czyli opis biblijny mówi o ramionach bocznych, których jest rzeczywiście sześć, nie mówi o ramieniu pionowym w górę, to ramię zostało przemilczane. Więc czy jest tu błąd?
 • @Zawisza Niebieski
  AROGANT!

  No tak, głupszej odpowiedzi nie mogłeś napisać. Ale nie będę się tutaj słownie ekscytował. Ty to nawet Panu Bogu widzę stawiasz warunki
  i ZARZUCASZ KŁAMSTWO. A z doskonalszym od Pana Boga to ja nie dyskutuję... Bo tak może myśleć tylko demon!

  Bardziej przemądrzałego i zapatrzonego w swój nos aroganckiego egoisty nie spotkałem.

  Bywaj!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski 21:45:51
  SZEŚĆ, CZY SIEDEM RAMION ŚWIECZNIKA?

  Świecznik Biblijny, określany mianem 'menora' ma na pewno sześć, a nie siedem ramion.

  Każdy świecznik o nieparzystej liczbie ramion (kiedy ramiona mają tą samo wagę) PRZEWRÓCIŁBY się!

  Tu wcale nie trzeba należeć do jakiejś religii, aby to wiedzieć.

  Tu potrzebne jest myślenie, potrzebna jest inteligencja, potrzebna logika.

  Zawiszo ile masz ramion? Bo z twego wpisu wynika, że trzy. A skoro tak, to znaczy, że ty głowy w ogóle nie masz.

  Zawiszo, czy ty głowy nie masz?
 • @57KerenOr 00:00:18, przygadał kocioł garnkowi!
  Ty Kerenie powinieneś się wstydzić!

  Bo ty bardzo często podpuszczasz ludzi w nadziei, że popełnią błąd!

  Pamiętam taki przypadek, kiedy mowa była o wersie (Mat.5:3) mówiącym o ''ubogich w duchu'', i wtedy nie tylko podpuszczałeś (chyba wraz z Grzegorzem) ludzi (szegolnie mnie, zjawę, Lukero..) w nadziei, że popełnimy błąd, ale kiedy NIE popełniliśmy, potraktowałeś nasze odpowiedzi byle jak.
  A potem wygłosiłeś tryjumfalną mowę, że to biblijne ''ubodzy'¨znaczy żebrzący/żebracy..., a przecież my głosiliśmy to samo!

  Tak Kerenie nie postępują ludzie Boży!

  Ludzie Boży nie zastawiają pułapek (pajęczyn).
 • @Bara-bar
  WDZIĘCZNY BYŁBYM CI ZA MIEJSCE W KTÓRYM TAK NAPISAŁEM I ZASTAWIŁEM NA CIEBIE JAKĄŚ PAJĘCZYNĘ. I TO WSZYSTKO!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Bara-bar
  MOŻE PISZESZ O TEJ STRONIE?

  http://57kerenor.neon24.pl/post/128195,nie-jestem-ubogim-w-duchu


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Bara-bar
  PISAŁEM JESZCZE NA TEN TEMAT TUTAJ ALE TUTAJ CIEBIE NIE BYŁO!

  http://www.eioba.pl/a/2gt9/-szczesliwi-zebrzacy-duchowo


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Bara-bar
  O! TO BYŁO U GRZEGORZA... JUŻ MAM!

  http://m.neon24.pl/bfbd6f196345dee2605ea91f27408dcd,0,0.png

  ALE TO BYŁA NIEZŁA DYSKUSJA WIĘC NIE ROZUMIEM ANALOGII... DO KŁAMSTW ZAWISZY!

  http://60grzegorz.neon24.pl/post/89986,blogoslawieni-ubodzy-w-duchu-czy-na-pewno-blogoslawieni-i-ubodzy


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 14:19:34
  ''WDZIĘCZNY BYŁBYM CI ZA MIEJSCE W KTÓRYM TAK NAPISAŁEM I ZASTAWIŁEM NA CIEBIE JAKĄŚ PAJĘCZYNĘ. I TO WSZYSTKO!''
  //

  Nie pamiętam w której notce, ani w którym komencie. Niektóre notki zaginęły w 'awanturze' o 'Nowy Ekran'...

  Jedyne co pamiętam, że ja (wraz że 'zjawą'? a może z 'lukero'?) napisaliśmy, że to słowo znaczy 'żebraków', 'pragnących'/'spragnionych', lub słowa bliskoznaczne.

  Tego jestem pewna i dlatego ta twoja/wasza odpowiedź zszokowała mnie i dlatego właśnie zapamiętałam.

  Ale, skoro nie pamiętasz, to nie pamiętasz.
 • @Bara-bar
  NIE ZAUWAŻYŁAŚ!

  NAPISAŁEM CI PRZECIEŻ POWYŻEJ, ŻE TEN WPIS BYŁ U GRZEGORZA I NIE WIDZĘ W NIM ŻADNEGO PODOBIEŃSTWA DO WPISU, KTÓRY DAŁEM U ZAWISZY. ZAZNACZYŁEM ODPOWIEDŹ GRUBĄ ZIELONĄ STRZAŁĄ!

  PODAŁEM RÓWNIEŻ ADRES DO TEJ STRONY!

  http://60grzegorz.neon24.pl/post/89986,blogoslawieni-ubodzy-w-duchu-czy-na-pewno-blogoslawieni-i-ubodzy


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Bara-bar 01:19:23
  "Każdy świecznik o nieparzystej liczbie ramion (kiedy ramiona mają tą samo wagę) PRZEWRÓCIŁBY się!... Zawiszo, czy ty głowy nie masz?"

  Widzisz, nie. Ustawienie ramienia pionowo w górę powoduje, że obciążenie rozkłada się równomiernie na obie strony i układ jest zrównoważony, czyli się nie przewróci.

  Weź gwiazdę Dawida, dwa trójkąty (najczęściej) równoboczne nałożone na siebie i postaw pionowo na jednym z wierzchołków. Dwa wierzchołki ustawione pionowo, nie wpływają na statyczne zrównoważenie układu, decyduje tylko obciążenie w 4 wierzchołkach bocznych. Cała sprawa rozbija się o to, czy pionowo ustawione mocowanie źródła światła. Tu nie trzeba religii, trzeba tylko odrobinę znajomości statyki konstrukcji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930